Пет медали за нашите кикбоксери на Светскиот куп!

kik boks reprezenatcija vo hrvatska

Македонските кикбоксери освоија пет медали на Светскиот куп ,,Хрватска опен“ кој се одржа викендов во Макарска, а на кој учестваа 9 земји со 180 натпреварувачи.

Нашите репрезентативци освоија: 1 златен, 3 сребрени и 1 бронзен медал.

Искусниот Димитар Ѓеорѓиев -79 кгј се закити со златен медал, а беше прогласен и за најдобар кикбоксер во кик лајт и ја освои премијата на ,,Хрватска опен“, како и престижниот пехар.

Dimitar georgiev najdobar vo HR

Кадетите имаа успешен настап и со сребрен медал се враќаат Ѓоше Ѓошев -50кг лајт контакт, Божидар Јанков- 60кг лајт контакт и Викторија Варадинова -60кг лајт контакт, а бронзен медал освои Јована Арсова -55кг во лајт контакт.

Кристијан Корпашев – 55кг поинт фајт немаше среќа и остана без медал, откако беше поразен во осмина финалето .

Со овој настап на Македонските кик боксери завршија активностите на КБФМ на меѓународно поле за 2014год.

ipon.mk/В.Д.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО