Ентони Џошуа: Го победувам Усик и станувам вистинска легенда

106

Ентони Џошуа верува дека може да стане боксерска легенда ако го победи Александар Усик во нивниот претстојниот реванш.

Минатиот септември, Ентони Џошуа беше понизен на стадионот на Тотенхем Хотспур откако падна со едногласна одлука на Александар Усик. Двајцата воини направија вистинско шоу во Лондон, но на крајот украинската сензација си замина со висока рака, како и титулите на ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО во тешка категорија.

Продолжението изгледаше неизбежно, и иако поминаа единаесет месеци, конечно ќе го видиме на 20 август, кога парот се сретна во Rage на Црвеното Море во Саудиска Арабија.

Усик многумина го сметаат за фаворит со оглед на тоа како помина првиот меч, но како што знаеме ова е бокс во тешка категорија и се е можно. За време на неодамнешното интервју за ESPN, Џошуа јасно стави до знаење дека се чувствува самоуверено пред борбата.

„Чувствувам дека кога ќе одам да го победам Усик, повторно ќе го добијам заслуженото признание. Ќе ме препознаат како вистинска боксерска легенда. Се борев за титулата во тешка категорија во мојот 16-ти меч.

Имав чувство дека ова е некако запоставено. Ова е мојот 12-ти последователен натпревар за титулата. Сакам само почит во поделбата. Сега сите велат дека не сум бил доволно добар.

Мотивиран сум да докажам дека сум доволно добар. Затоа што кога го правиш тоа и си на врвот, тешко е да добиеш признание“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @anthonyjoshua