Џони Еблен доминираше против Мусаси и го симна од тронот

110

Американската ММА ѕвезда Џони Еблен е новиот шампион во средна категорија на Белатор.

Еблен се сретна со легендата Гегард Мусаси во главната битка на Белатор 282 во Конектикат, САД. Многумина не веруваа во победата на Џони, но тој ги замолкна критичарите и одлично се претстави.

Во првата рунда Еблен со силна десница го изненади Мусаси и го собори. Мусаси ја доведе битката на партер и успеа да се опорави. Џони ја презеде иницијативата и почна да го соборува Мусаси.

Во следните рунди Еблен продолжи да импресионира. Се потпираше на уривање и контрола. Џони постигна 8 удари со нога, а Мусаси не најде одговор за борбата на противникот. Џони беше повеќе од совршен и не загуби ниту една рунда во битката.

Средбата заврши со едногласна во корист на предизвикувачот – (50-45, 50-45, 50-45). Со оваа победа Еблен ја освои титулата во средна категорија и остана непоразен во ММА. Веќе има скор од 12-0 во ММА и нема загубено рунда во досегашната кариера.

Мусаси, пак, по вторпат загуби во Белатор. Гегард се раздели со серијата од 4 последователни победи и веќе има 7 победи и 2 порази во Белатор.

Резултати:
Главна карта
Џони Еблен – Гегард Мусаси со одлука на судиите (50-45, 50-45, 50-45)
Дени Сабатело – Леандро Иго со одлука (49-46, 49-46, 49-46)
Магомед Магомедов – Енрике Барзола со завршница Р4, 1:27
Бренан Вард – Касиус Кејн со ТКО Р2, 1:11

Прелиминарни:
Килис Мота – Дан Морет со одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Лукас Бренан – Џони Сото со завршница Р1, 3:34
Александар Шаблиј – Брент Примус со КО Р2, 1:22
Мачка Зингано – Пем Соренсон (29-26, 29-27, 29-27)
Анатоли Токов – Мухамед Абдула со ТКО Р1, 2:28
Сабах Хомаси – Мејкон Мендонка со КО Р1, 0:58
Илара Џоан – Алехандра Лара со одлука (30-26, 29-27, 29-27)
Џејмс Гонзалес – Коди Ло со одлука (29-27, 29-28, 30-26)
Арон Џефери – Фабио Агиар со ТКО Р2, 3:32
Мандел Нало – Брајс Логан со ТКО Р1, 1:07

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bellator MMA (@bellatormma)