Анте Делија го победи Шелтон Грејвс и се пласира во полуфиналето на ПФЛ турнирот

91

Анте Делија (21-5) стигна до нова победа во ПФЛ, која го остави во трката за наградата од еден милион долари.

Хрватскиот борец со едногласна одлука на судиите (29-27, 29-27, 29-27) го победи Американецот Шелтон Грејвс на настанот ПФЛ 5 во Елит арената во Атланта и обезбеди полуфинале на турнирот во тешка категорија.

Дубровчанецот во првата рунда со нокаут во втората рунда го совлада Бразилецот Матеус Шефел и за таа победа доби пет бода.

Анте со новите три бода освоени против Шелтон го потврди преминот во плеј-офот.

За ученикот на Кро Кап тоа беше неговата петта победа во седмиот настап за ПФЛ.

Хрватскиот борец во второто коло требаше да се бори со Стјуарт Остин, но Англичанецот го откажа настапот.

Денис Голцов порано во мечот стигна до втората победа сезонава по триумфот против Коди Гудејл и влезе во полуфиналето.

Русинот го совлада Морис Грин со едногласна одлука на судиите (30-27, 30-27, 30-27).

Американскиот борец на тој меч го водеше легендата на УФЦ, Џон Џонс.

Во воведната програма се одржа и една борба во тешка категорија. Во своето деби, Хуан Адамс го победи Сем Кеи со прекин во втората рунда.

За поранешниот УФЦ борец ова е петта победа во последните шест борби.

И босанскиот борец Аго Хускиќ загуби во својот прв натпревар од лесна категорија за ПФЛ со едногласна одлука на судиите против Англичанецот Брендан Лофнејн.