Енди Руиз: Не сакам 15-минутна слава, се подготвувам за нова победа (ВИДЕО)

Шампионот во тешка категорија на ИБФ, ИБО, ВБА и ВБО Енди Руиз (33-1, 22 КО) се уште не може да поверува дека минатиот месец успел да го собори Ентони Џошуа (22-1, 21 КО).

Руиз пред мечот во Њујорк даеде само кратка најава, но и покрај тоа се претстави на високо ниво и 4 пати го соборуваше Џошуа. Многу малку луѓе му даваа шанси за победа на мексиканскиот боксер од САД, но тој силно веруваше во победата и сега е подготвен да работи уште појако за втората борба. Се очекува да се борат на крајот на годината во САД или Велика Британија, а Руиз не сака само 15 минути слава.

https://twitter.com/MichaelBensonn/status/1145760103578177536?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1145760103578177536%7Ctwgr%5E393039363b74776565745f6d65646961&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sportal.bg%2Fnews.php%3Fnews%3D793722

„Животот ми се промени целосно. Сето ова беше сон. Силно се трудев и успеав да постигнам се што сакам. Сега сум шампион и е одлично. Луѓето ме запираат и сакаат да се фотографираат со мене. Тоа е одлично, и е сè што сум сакал.  Не бев подготвен за оваа слава, но сè се случи во вистинско време.

Морам да останам скромен и да уживам во сè што сакам. Ќе останам во историјата како прв шампион во тешка категорија од Мексико. Тоа беше мојот шестгодишен сон. Не сакам тоа да биде мојата 15-минутна слава. Ќе морам да бидам посветен на победата и во втората борба“.

ВБО му даде посебен појас на Руиз, на кој е напишано: Првиот светски шампион во тешка категорија од Мексико.

Видеото го објави познатиот боксер Мајкл Бенсон на неговиот Твитер.

https://www.instagram.com/p/BzYi_KnFIcG/?utm_source=ig_embed
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО