Емил Павлов спортист на годината на Штип, признанија за борачите и кикбоксерите

Emil se smeska so medalot na EP 2016

Каратистот Емил Павлов е спортист на годината за 2016 година на Штип.

До оваа признание Павлов дојде по освојувањето на бронзениот медал на Европското првенство во Монпелје, Франција, минатата година, но и златото на Балканското првенство во Истанбул и второто место на Карате 1Премиер лигата во Салцбург, Австрија, како и титулата државен првак во категоријата до 60 килограми.

„Ова е едно големо признание за мене, за сите оние достигнувања во 2016 година. Ова е една голема мотивација за мене, се надевам дека и оваа година ќе продолжам во исто темпо и ќе постигнувам уште поголеми резултати, како за градот Штип, така и за Македонија“, изјави Емил Павлов за медиумите во Штип.

Павлов ветува добри резултати и годинава, почнувајќи од Државното првенство на почетокот на март, потоа настапот во Премиер лига во Ротердам, Холандија, за круна на сезоната да биде Европското првенство.

Jovana Arsova na EK vo Karlovac

Комисијата ги избра и најдобрите во останатите возрасни категории соопшти претседателот на Комисијата, Борче Коцев: „Во пионерска категорија за најдобар спортист е Давид Мишев од Боречкиот клуб Балканец, во кадети е Јована Арсова од Кик бокс клубот Гладијатор, додека во младинци е избран пингпонгарот Петар Костовски.

Покрај најдобрите спортисти, беа дефинирани и најдобрите училишта во училишен спорт, основното Тошо Арсов за футсал и средното медицинско Јане Сандански за карате и фрлање на ѓуле.

Избрани се најдобрите спортски педагози и судии. Најдобри тренери се Сашко Арсовски во поединечна категорија, а Трајче Тасевски во колективен спорт. Од наставници, по предлог на училишниот спорт, се избрани Мијалче Маџаров и Звонко Рунчев, а за најдобри судии се избрани Иван Јовановски и Стефан Јанков.

За спортска афирмација на Штип признанија ќе добијат Бобан Николов, Влатко Митков и Мартин Поповски.

Додека за најдобар надежен тренер е избран тренерот на Кик бокс клубот Гладијатор, Кирил Нацев.

Свечената церемонија на доделување на признанијата ќе се одржи во петок на 27 јануари во 18 часот.

Ipon.mk/K.M.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО