Егзебициски меч на Флојд Мејведер со Виктор Ортиз во август

Се очекува пензионираната боксерска легенда Флојд Мејведер Јуниор да ја најави претстојната егзибициска борба против Виктор Ортиз.

Според Салвадор Родригез од ЕСПН, борбата ќе се одржи на 24 август на Плаза де Торос Мексико во Мексико Сити, која е најголемата корида во светот, која има над 41.000 гледачи. Мејведер и Ортиз имаа официјална борба во септември 2011 година. Мејведер победи со нокаут во четвртата рунда.

Во времето на борбата Мејведер против Ортиз во 2011 година Виктор имаше скор од 29-2-2 и можеше да ја освои титулата на ВБЦ во полусредна категорија. Флојд беше неактивен речиси една година во тоа време и можеше да му ја земе титулата на Ортиз по контроверзниот нокаут.

Мејведер имаше совршени 50-0 во кариерата, но победата над Ортиз беше можеби неговата најконтроверзна. Откако борците беа разделени поради тоа што Ортиз го удри Мејведер со нелегален удар со глава, Ортиз го прегрна Мејведер во очигледен обид да се извини.

Откако го пушти да си оди, Мејведер го удри Ортиз со неочекуван удар, предизвикувајќи Ортиз да погледне во службеникот. Неколку секунди подоцна, Мејведер повторно го удри Ортиз, што резултираше со нокаут. Виктор постигна 4-4-1 по борбата со Флојд и се повлече по победата над Тод Мануел во 2022 година.

Поради местото на одржување и историјата на Мејведер со Ортиз, нивниот судир би можел да биде најголемиот настан на кој Мејведер се натпреварувал откако се повлекол од професионалниот бокс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО