Еди Шерифовски се закити со сребрен медал на Балканското џудо првенство за млади сениори

Најдобриот македонски џудист Еди Шерифовски се закити со сребрен медал на Балканското првенство за млади сениори до 23 години кое се одржа во периодот вииендов во Истанбул – Турција.

Балканскиот вицешампион Еди Шерифовски (-81 кг) прво во четвртфиналето славеше против Селахатин Елнас, потоа во полуфиналето беше супериорен над Ерен Коџак, додека во финалето во израмнета борба загуби од Нихат Карачан, така го освои сребрениот медал.

На Балканското првенство за млади сениори учествуваа натпреварувачи од 9 балкански држави: Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Бугарија, Молдавија, Романија, Грција, Црна Гора и домаќинот Турција.

Резултати во поединечна конкуренција:

Резарт Хусени (- 66 кг. 7 место)
Андреј Симоноски (- 73 кг. 7 место)
Георгиј Магдески (- 73 кг. 7 место)
Еди Шерифовски (- 81 кг. сребрен медал)
Андреј Чакаровски (- 90 кг. 5 место)
Лилјана Недановска (- 63 кг. 7 место)
Кристина Мантароска (- 63 кг. 7 место)
Катерина Ацевска (+ 78 кг. 5 место)

Резултати екипна микс тим конкуренција:

Македонија (тим микс 5 место)

Фото: ФБ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО