Еди Херн сака да организира мечеви меѓу Бивол и Буатси и Бетербиев и Калум

Промоторот на Бивол, Еди Херн, вели дека сака шампионот на ВБА во полутешка категорија, Дмитри Бивол да го брани појасот против Џошуа Буатси, додека Артур Бетербиев, носител на титулите ИБФ, ВБЦ и ВБО, би се борел со задолжителниот предизвикувач на ВБЦ, Калум Смит. Тој би ги договорил нивните мечеви за налето на настан во Ливерпул.

Херн наведува дека Бивол потоа би се борел со Канело Алварез, а нивниот реванш би се одржал во втората половина од годината.

Следен на ред би бил Бетербиев, веројатно на почетокот на следната година.

Многу љубители на боксот би сакале веднаш да видат меч меѓу Бивол и Бетербиев, но тоа е невозможно.

Калум Смит ќе биде добар противник за Бетербиев, но прашање е дали ќе го интересира патувањето во Ливерпул.

Минатиот викенд Артур Бетербиев во осмата рунда со нокаут го совлада Ентони Јард.

„Многумина мислат дека Бетербиев заостануваше во таа борба, но тој цело време го контролираше натпреварот. Го кршеше противникот рунда по рунда. Бетербиев имаше добар настап, тој е фантастичен борец. И Јард беше добар, покажа големо срце“, изјави Еди Херн и откри кој треба да биде следниот противник на Артур:

„Калум Смит без исклучок е задолжителен предизвикувач на мечот против Артур Бетербиев, а Дмитри Бивол веќе некое време сака да се бори со него. Луѓето сакаат меч за апсолутен шампион. Бетербиев и Бивол се подготвени да го направат тоа. Тоа ќе биде една од најголемите борби. Но, Канело Алварез бара и реванш против Бивол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО