Еди Херн најави дека Џошуа бара меч против Вајлдер: Борбата може да се договори за март

На љубителите на боксот им претстои ново уживање на крајот на годината. На 23 декември Саудиска Арабија ќе биде домаќин на настан на кој Ентони Џошуа ќе се бори со Ото Валин, додека Дионтеј Вајлдер ќе се бори со Џозеф Паркер.

А нова победа на тој настан ќе бара и најдобриот хрватски боксер Филип Хрговиќ. Противник на непоразениот загрепчанец е Австралиецот Марк де Мори.

Доколку победи на тој меч, Филип треба да добие шанса да се бори за титулата шампион на ИБФ организацијата.

Имено, на 17 февруари следната година Тајсон Фјури и Александар Усик ќе се борат за обединување на титулата светски шампион во тешка категорија.

Бидејќи во договорот има клаузула за реванш и доколку се активира, ИБФ објави дека појасот ќе му биде одземен на победникот.

Како задолжителен предизвикувач Хрговиќ би добил место во таа борба, а противникот веројатно би требало да биде подобар од пресметката Ото Валин – Ентони Џошуа, односно дуел меѓу вториот и третиот боксери од ранг-листата на ИБФ во тешка категорија.

Џошуа би го победил Валин со победа, а потоа би можел да бара меч против Хрговиќ ако е за шампионскиот појас на ИБФ, но Еди Херн истакнува дека на Еј Џеј поважна му е борбата против Дионтеј Вајлдер.

„Шест недели пред настанот Џошуа доби понуда за настап, а противник му е Ото Валин. Веднаш се согласи, бидејќи сака да има три меча оваа година. На истиот настан ќе настапи и Вајлдер, а доколку и двајцата победат, тогаш нивната меѓусебна борба е неизбежна“,- изјави Еди Херн и продолжи:

„Имавме неколку разговори за борбата во јануари, но не се договоривме за ништо, па ова испадна во ред. И Еј Џеј и Вајлдер ги чека натпревар во декември, а се надеваме дека ќе договориме меч меѓу нив во март“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО