Еди Херн: Џошуа го победува Вајлдер, а потоа излегува со Фјури

Промоторот Еди Херн зборува за плановите за неговиот борец Ентони Џошуа.

Пред една недела Ентони се врати во рингот. Се соочи со Роберт Хелениус и победи со нокаут во 7. рунда. Така Џошуа ја забележа втората последователна победа и прва со нокаут откако го нокаутира Кубрат Пулев во 2020 година.

Многумина забележаа дека и во оваа борба Ентони направи штета и не беше впечатлив. Џошуа ја гарантира борбата со Вајлдер која ќе се одржи во декември или јануари следната година.

Херн веќе гледа дека Еј Џеј го победува Вајлдер и потоа оди против Тајсон Фјури.

Ентони рече дека не се гледа себеси како боксер за неколку години. Планира да има 3-4 борби и потоа да се повлече. Сите дебатираат колку е паметно да се договори со Вајлдер.

Би било фер да се поделат парите 50-50. Не можам да верувам дека луѓето толку високо го оценуваат Дионтеј Вајлдер, кој никогаш не бил елитен борец во тешка категорија.

Никогаш не беше во првата петорка во дивизијата. Луис Ортиз е неговата најдобра победа. Џошуа ќе го победи Вајлдер, а потоа ќе се бори со Фјури.

„Нивната борба ќе биде најголемиот настан во историјата на спортот“, изјави промоторот Еди Херн.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @anthonyjoshua

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО