Дастин Пориер сака трилогија со Џастин Гејџи

Дастин Пориер повика на трилогија со Џастин Гејџи.

Минатиот месец двајцата борци беа предводници на настанот УФЦ 291 во Јута, САД. Нивната борба беше за појасот БМФ – најлошото копиле во УФЦ. Гејџи успеа да победи со нокаут во втората рунда.

Така, тој му се реваншира на Пориер кој го нокаутира во 2018 година. Сега се 1-1 во нивните 2 борби и Пориер сака трета борба за да стави крај на ривалството.

„Јас и Гејџи имаме 1-1 во нашите борби. Ајде да се бориме во Њу Орлеанс. Првата борба ја направив од каде што е тој. Сега да се бориме на моја територија“, напиша Пориер.

Гејџи моментално е фокусиран на шансата за титулата во лесна категорија. Тој веќе кажа дека во октомври ќе оди во Абу Даби да ја гледа борбата меѓу Ислам Махачев и Чарлс Оливеира.

Гејџи речиси сигурно ќе добие шанса за појасот. Нема да има трилогија меѓу нив следната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО