Ѕвезда на УФЦ згрозена од потегот на фудбалер на Вест Хем: Кога си толку жесток, пробај да ме удриш мене

182

Англискиот фудбалски клуб Вест Хем објави дисциплинска мерка против Курт Зума откако на социјалните мрежи се прошири видео на кое се гледа како Французинот злоставува мачка.

На видеото се гледа како тој фрла мачка на подот и ја клоца. Подоцна го застрелал животното со чевлите и го ловел низ станот, а на крајот силно ја удрил мачката со рака додека го држел детето. Лицето што снимаше се насмеа гласно.

По објавата се јави и Зума и се извини.

„Нема оправдување или објаснување за тоа што го направив. Искрено жалам за тоа“, изјави Курт Зума кој минатото лето пристигна во Вест Хем од Челзи.

На полскиот ММА борец Јан Блахович не му се допадна видеото од малтретирањето на мачката. Поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија му се закани на фудбалерот: