Џошуа до Фјури: Ќе бидам подготвен за декември

Ентони Џошуа треба да се соочи со Тајсон Фјури во декември. Тој самиот го објави ова на социјалните мрежи. Еј Џеј беше предизвикан од шампионот на ВБЦ во тешка категорија. „Ромскиот крал“ го повика поранешниот носител на појасите ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО да се сретнат пред крајот на годината за да го исполнат сонот на навивачите и да ги решат нивните спорови во рингот.

Многумина, вклучувајќи го и менаџерот на Џошуа, Еди Херн, не ја сфаќаат сериозно желбата на Фјури. Промоторот дури изјави дека не им верува на зборовите на Тајсон, но сепак ќе се обиде да одржи истражувачки состанок со Френк Ворен и Боб Арум за да разговара за можноста за организирање на борбата.

Сепак, Еј Џеј јасно стави до знаење дека нема дилеми да зачекори во рингот со својот непоразен сонародник.

“Смири се. Не правам онлајн дискусии за да ја соберам толпата, па ако сте навистина сериозни за ова, контактирајте со @258mgt (агентите на Џошуа). Да знаеш, ќе бидам подготвен за декември“, изјави поранешниот шампион.

Останува да видиме дали навистина ќе се одржи толку очекуваната борба. Потсетуваме, Фјури неколку пати изјави дека сака да се бори со Џошуа без пари на Вембли за да им донесе радост на навивачите. И сега ќе има можност да ги докаже своите зборови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО