Веќе има датум и место за Фјури-Џошуа

Велика Британија кон крајот на ноември или почетокот на декември. Ова е местото и датумот за кој таборот на Тајсон Фјури ќе преговара за пресметка со Ентони Џошуа. Менаџерот на светскиот шампион на ВБЦ, Френк Ворен, ќе испрати прелиминарна понуда до неговиот колега Еди Херн за да им даде на двете страни основа за да се надградат во преговорите за борбата од соништата.

Ова се случи во изјава на агентот на „Џипси Кинг“, кој ги потврди намерите за организирање судир меѓу двајцата Британци. Експресната желба на Фјури е тоа да се одржи на Островот, на стадионот Вембли, како претпочитана опција за домаќин. Таму може да се соберат најголемиот број гледачи, околу 100 илјади, да ја следат „Битката за Британија“ во живо. Другата опција е Кардиф (75к)

„Мечот ќе биде во Велика Британија и се надеваме дека ќе биде во ноември, но можеби и декември. Тајсон инсистира да биде тука и мораме да го направиме тоа за доброто на сите навивачи. Убедени сме дека оваа борба ќе сруши рекорд по интерес“, категоричен е Ворен.

Тој додаде дека откако Еди Херн и Ентони Џошуа ќе потврдат дека се заинтересирани за судирот, ќе може да се зборува за повеќе детали.

„Во моментов никој не може да каже колку би чинела оваа средба. Верувам најмалку 2 милиони ќе платат да го гледаат на ТВ. Борбата меѓу Фјури и Џошуа не може да биде никаде на друго место освен Британија. „Кардиф е опција поради годишното време, бидејќи Вембли може да биде зафатен, но ќе видиме“, додаде Ворен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО