Џон Фјури: Усик е како јагула во ладна вода

Џон Фјури, таткото на шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, го коментираше претстојниот реванш меѓу Британецот Ентони Џошуа и Украинецот Александар Усик.

Потсетуваме, Усик во првата борба го победи Џошуа среде Велика Британија и го симна од тронот во тешка категорија.

Сега оваа пресметка ќе има втора епизода која ќе се одржи на 20 август во Саудиска Арабија. Фјури мисли дека Џошуа има многу тешка задача против Усик, кој беше како јагула во ладна вода.

„Дали мислам дека планот на Џошуа од овие таканаречени нови тренери ќе функционира?

Не со тип како Усик. Александар е посебен борец. Тој е многу талентиран. Мора да внимавате на деталите. Еден мал детал може да победи тип како Усик.

Сега Џошуа има поголем проблем од минатиот пат, бидејќи Усик го познава. Ги знае своите силни страни, знае колку силно може да погоди, што прави најдобро, а што не.

Тимот на Усик ќе работи на работи што Ентони не ги прави. Ова е проблем, тешка задача.

Да се ​​бориш со Усик е како да се обидуваш да извлечеш јагула од ладна вода. Лизгаво е, се движи насекаде. Тоа не удобно за сите“, изјави Фјури за ДАЗН.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО