Џервонта Дејвис ги прекрши правилата за домашен притвор и заврши во затвор

Американскиот боксер Џервонта Дејвис на крајот на април со нокаут во седмата рунда го победи Рајан Гарсија, а две недели подоцна мораше да се појави на суд во Балтимор и беше осуден за сообраќајната несреќа што ја предизвика во 2020 година.

Имено, Дејвис во 2020 година со своето ламборџини поминал на црвено светло на семафор и сокрил сообраќајна несреќа во која биле повредени четири лица.

Боксерската ѕвезда тогаш немала возачка дозвола, бидејќи и му била одземена поради претходни сообраќајни прекршоци.

Џервонта Дејвис ја призна вината и се соочи со казна од седум години и 55 дена.

Судот беше многу благ во неговиот случај и му одреди 90 дена домашен притвор и 200 часа општокорисна работа.

Но Дејвис ги прекрши правилата помалку од еден месец по изрекувањето на пресудата и остатокот од казната ќе го отслужи во затвор.

Познатиот боксер би требало да помине повеќе од 60 дена зад решетки.

https://twitter.com/DailyLoud/status/1664441596761329665?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1664441596761329665%7Ctwgr%5E9e2a1cdca998f102fd057592828a926674ee6bc8%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.croring.com%2Fboks%2Fgervonta-davis-prekrsio-pravila-kucnog-pritvora-i-zavrsio-u-zatvoru%2F

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО