Џастин Гејџи: Можам да го нокаутирам Ислам Махачев

Американскиот ММА борец Џастин Гејџи, моментално рангиран на третото место во лесна категорија на УФЦ, се прозинесе за Ислам Махачев.

Махачев моментално е сопственик на титулата во лесна категорија. Во февруари ја бранеше во борба против Александар Волкановски во Перт, Австралија. Ислам неодамна изјави дека УФЦ нема да има потреба од него до октомври оваа година.

Тогаш Дана Вајт и неговите луѓе планираат настан во Абу Даби. Ислам речиси сигурно ќе биде на чело на оваа гала вечер. Засега нема познат предизвикувач за титулата, освен Бенеил Дариуш, кој во мај ќе се бори со Чарлс Оливеира.

Ако Дариуш го победи Оливеира, тогаш ќе ја добие борбата со Махачев. И Гејџи сака да се бори со Дагестанецот и верува дека може да го нокаутира.

„Мислам дека Хабиб и Махачев се многу слични. Но, најголемата разлика е што Ислам изгуби рано. Беше завршен. Значи, аурата на непобедливоста, иако е присутна, не се заснова на стопроцентни факти, како онаа на Нурмагомедов.

Ми се чини дека тоа е најважниот фактор, најголемата разлика. Мислам дека битката ќе биде тешка за сите. Во секој случај, тој е шампион. Морам да настапам совршено. Горе-долу, исто како што се случи во пресметката со Физиев.

Или исто како и со Тони Фергусон. Во овие случаи го контролирав просторот и секогаш кога ми влегуваа во просторот правев штета. Очигледно ќе има многу борби меѓу нас.

Пред се, ќе треба да имам издржливост за да се борам удобно во оваа борба. Мислам дека можам да го нокаутирам. Мислам дека можам да нокаутирам секого “, изјави Гагеј за ТМЗ спорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО