Двократните светски прваци Акгул и Садулаев станаа и олимписки шампиони

166

sadulaev rusija zlato

Двократните светски шампиони Абдулрашид Садулаев и ТахаАкгул во Рио де Жанеиро стана и олимписки шампиони.

Русинот Садулаев во категоријата до 86 килограми во полуфиналето на слободен стил го победи олимпискиот шампион од Лондон, Шариф Шарифов со 8-1, а потоа во финалето со 5-0 Турчинот Селим Јашар.

Тоа беше трето злато за Русија во борење во Рио. Роман Власов (75 кг) и котвен Кран Чакветадзе (85 кг) освоија златни медали во грчко-римски стил.

akgul turcija OI

Првото злато за Турција во борење на Игрите го освои Таха Акгул. Во репризата на финалето од Светското првенство од 2014 година, 25-годишниот Таха со 3-1 во финалето на категоријата до 125 килограми славеше против Иранецот Комеил Гасеми.

-86 кг, слободен стил

1.Абдулрашид Садулаев (Русија)

2.Селим Јашар (Турција)

3.Шариф Шарифов (Азербејџан)

3.Џ’ден Кокс (САД)

125 кг

1.Таха Акгул (Турција)

2.Комеил Гасеми (Иран)

3.Ибрахим Саидов (Белорсуија)

3.Гено Петреашвили (Грузија)