Шуин Женг и го зеде олимпискиот престол на Милица Мандиќ

taekvondo oi

Азербејџанецот Радик Исаев и Кинеската Шуин Женг ги освоија златните медали во тешката категорија во таеквондо.

Кинеската Шуин ја победи Мексиканката Марија Еспиноза со директен удар во телото за второ кинеско злато во теквондо на Олимпијадата.

Milica mandik na oi 2016

Олимпијската шампионка од Лондон 2012, Милица Мандиќ, бидејќи во четвртфиналето беше совладана од новата шампионка Женг со 4-1.

Исаев пак, го совлада Исуфу Алфага Абдулразак, кој се обидуваше да стане првиот олимписки шампион од африканската нација Нигер.

+80 кг -мажи

1.Радик Исаев (Азербејџан)

2.Абдулразак Исуфу Алфага (Нигерија)

3.Маисон Сиквеира (Бразил)

3.Донгмин Ча (Кореа)

+67 кг – жени

1.Шуин Женг (Кина)

2.Марија дел Росарио Еспиноза (Мексико)

3.Бјанка Вокден (Британија)

3.Џеки Галовеј (САД)

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО