Добро издание на Еди Шерифовски во поразот на Гранд слем Анталија

Еди Шерифовски (-81 кг) во првиот настап Гранд слем Анталија 2023 воТурција имаше тешка борба со Аргентинецот Гил Агустин во која беше поразен со вазари.

Сепак, ова е големо искуство за нашиот џудист на Гранд слем турниртите каде што се натреварува светската елита.

Гранд слемот во Анталија е во програмата за собирање на поени за остварување на олимписка норма за учество на ЛОИ Париз 2024.

Инаку, турнирот настапуваат 600 натпреварувачи од 37 држави, 337 во машка и 263 во женска конкуренција.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО