Дмитри Бивол: Се обложувам на Бетербиев во борбата со Јард

Шампионот на ВБА во полутешка категорија Дмитри Бивол даде прогноза за претстојната пресметка меѓу Артур Бетербиев (18-0, 18 КО) и Ентони Јард (23-2, 22 КО).

Артур и Ентони ќе се сретнат во рингот на 28 јануари 2023 година на стадионот Вембли во Лондон. Во прашање ќе бидат титулите на ВБЦ, ИБФ и ВБО кои ги поседува Дагестанецот. Претстојната борба ќе биде осми шампионски меч во кариерата за 37-годишниот Бетербиев.

Русинот ја освои првата титула во ноември 2017 година нокаутирајќи го Германецот Енрико Келинг во 12. рунда за испразнетата титула на ИБФ.

„Ќе се обложам на Бетербиев. Како ќе заврши битката? Не знам. Можеби со нокаут, можеби не. Но Јард нема да биде лесен противник. Тој е млад“, изјави Бивол за Јутјуб каналот на КО Артист спортс.

Победникот од битката меѓу Бетербиев и Јард ќе се бори со Бивол во 2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО