Александар Усик ќе биде во Лондон на Фјури-Чисора ​​3

Менаџерот на украинскиот непоразен боксер и актуелен шампион на ВБА Супер, ВБО, ИБО и ИБФ во тешка категорија, Александар Усик, Егис Климас, потврди дека неговиот клиент планира да присуствува на борбата меѓу Тајсон Фјури и Дерек Чисора.

Климас очекува во Лондон да ги заврши преговорите за евентуална борба меѓу Александар Усик и Тајсон Фјури за титулата неприкосновен светски шампион во тешка категорија.

„Веќе купивме билети за Лондон. На 3 декември летаме на борбата Фјури-Чисора. Се надевам дека таму ќе ги завршиме преговорите“, изјави Климас во интервју за Јутјуб каналот ЕСњуз.

Фјури планираше да се бори со Усик пред крајот на годината, но Украинецот се повлече, велејќи дека сака да се опорави од повредите здобиени во борбата со Ентони Џошуа.

Речиси сигурно ќе видиме ваква битка во првата половина на 2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО