Дионтеј Вајлдер и Жан Жилеј лице в лице пред борбата

Официјално е објавена борбата во тешка категорија меѓу Дионтеј Вајлдер и Жан Жилеј.

Ова се случи за време на прес-конференција во Лондон. Двајцата ќе се борат на боксерската гала вечер, чиј предводник ќе бидат Дмитри Бивол и Артур Бетербиев. Боксерскиот настан ќе се одржи на 1 јуни во Ријад, Саудиска Арабија. За време на прес-конференцијата, Вајлдер и Жан Жилеј застанаа лице в лице.

Вајлдер (43-3-1, 42 КО) доаѓа со многу слаб настап и пораз од Џозеф Паркер. Двајцата се бореаа минатиот декември во Саудиска Арабија, каде Дионтеј беше трагичен и загуби со одлука. Многумина веруваат дека 38-годишниот Американец веќе е подготвен за големи борби и сега ќе мора да ги демантира. Победата над Жан ќе го врати во комбинација за големи борби.

Жилеј (26-2-1, 21 КО) исто така доаѓа по пораз од Паркер претходно оваа година. 40-годишниот Кинез двапати го собори Паркер, но немаше кардио и загуби со одлука. На хартија, ова е многу интересна борба меѓу двајца нокаутери. Да се ​​надеваме дека Вајлдер и Жилеј нема да бидат срамежливи и да си разменат тешки удари во рингот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО