Дионтеј Вајлдер: Александар Усик ли? Лесна работа!

Дионтеј Вајлдер не можеше да молчи откако го гледаше Александар Усик како му држи лекција за продуктивност на Тајсон Фјури.

Тој беше многу изненаден бидејќи смета оти Усик, кој не е тешка категорија, треба да биде лесен противник за тешкашите. „Бронзениот бомбардер“ верува дека има рецепт за Усик. Тврди дека против боксерите како Усик треба да употребите брутална сила и да не се фатите во нивната игра.

Во двете борби со Усик Ентони Џошуа ја испушти својата агресивност и се бореше со противникот од дистанца. Сепак, бидејќи Александар е побрз и попрецизен, Џошуа не можеше да го погоди и беше неуспешен. Последователно, диригентската палка му припадна на Тајсон Фјури, кој важеше за најдобар во тешка категорија, барем на хартија.

Наместо да ја искористи својата предност во тежината, Фјури одеднаш се префрли на техничкиот стил на бокс што го примени пред пет години, уште пред доаѓањето на тренерот Шугар Хил Стјуарт. Тешко е да се каже дали уникатноста на Усик лежи во фактот што го наметнува својот стил на борба на своите противници.

Џошуа и Фјури не го бараа нокаутот во оваа борба, но Вајлдер нема да ја направи оваа грешка. Вајлдер не би се двоумел ниту за момент против украинскиот шампион.

„И сега ми се чини дека Александар Усик би бил најлесниот можен противник против мене. Можеби не знаете или веќе сте заборавиле, но пред три години договоривме меч кој, за жал, не успеа. Усик го искористи моето име за да изнуди меч со Фјури. А кога почнавме да дејствуваме тој се повлече. Но, тоа веќе не е важно.

Стилови прават натпревари, а Усик никогаш не се борел со противник кој сака да му скине главата. Искрено, мислев дека Фјури ќе го спречи, ќе ја намали дистанцата и ќе го победи. Но наместо тоа, само се повлече и мислев дека се плаши од него. Дефинитивно не беше Фјури што боксираше против мене. Не знам дали ќе стигнам до Усик, но не би му дозволил да се бори така.

„Жилеј Жан е добар и бестрашен противник. Мислам дека ќе стигнеме до размени на удари и луѓето ќе добијат добар меч. Исто така, мислам дека ќе ја завршиме четвртата борба со Фјури, бидејќи ниту тој ниту јас нема да се пензионираме“,- додаде Вајлдер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО