Дилијан Вајт лут: Требаше да загубам од Френклин, можеби дури тогаш ќе ја добиев борбата со Џошуа

Не смета дека е фер Френклин, откако изгуби од него, да тргне на Џошуа, но наведе дека тоа е чиста заштита на Џошуа.

Во ноември минатата година Џермејн Френклин му приреди на Дилиен Вајт многу тежок меч, но Дилиен сепак успеа да победи со судиска одлука. Иако беше поразен во последниот настап, Френклин доби животна шанса и во април ќе боксира против поранешниот шампион, Ентони Џошуа.

Не е тајна дека Џошуа толку многу ги разочара фановите бидејќи многумина очекуваа поголемо име, а тоа не му се допаѓа ниту на Дилиен Вајт. По таа борба се зборуваше дека ќе се организира нов меч меѓу Џошуа и Вајт, сепак, Херн и останатите решија шансата да ја добие Џермејн Френклин.

„Се чувствувам добро, но вакви работи постојано ми се случуваат. Само сакам да организирам добра борба, но ова е толку фрустрирачки. Постојано им велеа на сите дека победникот меѓу мене и Френклин ќе оди на Џошуа и се заврши вака. Требаше да ја изгубам таа борба, можеби ќе ми го дадеа Џошуа“, изјави Вајт за „Сан“.

„Разбирам дека на ДАЗН му треба содржина за своите претплатници, па не разбирам зошто го избраа овој непознат Американец, наместо да направат огромна британска борба? Не ме чуди што избраа 1.4. затоа што тоа е борба меѓу две будали. Се борев со најдобрата и непоразена верзија на Френклин и го победив. Едноставно се работи за заштита на Џошуа, бидејќи знаат дека ако изгуби уште еднаш, ќе останат со гомна на рацете“, додаде Вајт.

Френклин несомнено е солиден боксер кој му даде тежок меч на Вајт, но се очекуваше малку повеќе од Џошуа со оглед на неговата минато репутација. Поразите против Усик очигледно си го земаа данокот и ќе треба да почекаме Џошуа повторно да го видиме во поголеми борби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО