Брејв ФЦ ја објави целосната „картичка“ за настанот во Белград: Настапуваат шест регионални борци

Никој од локалните борци не го педводи настанот, но и покрај тоа, чекаме добар настан вреден за секое внимание.

Остануваат уште нешто повеќе од десет дена до настанот Брејв ФЦ 69 кој ќе се одржи во белградската Штарк арена, а утрово организацијата ја објави комплетната „картичка“ која не очекува на 18 овој месец. На овој настан ќе настапат шест регионални борци, но интересно е што никој од нив нема да го предводи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BRAVE Combat Federation (@bravemmaf)

Неодамна во јавноста излезе информација дека настанот ќе го предводи Дарко Стошиќ против непоразениот Шамил Газиев во борбата за титулата во тешка категорија, но точно е само дека двајцата ќе се борат. Нема да има „главен настан“ ниту ќе биде борба за појасот како што беше најавено претходно, а настанот ќе го предводи борбата за појасот во лесна категорија меѓу Магомедов и Кубаничбек.

Во „кејџфејт“ до 90 килограми ќе настапи и Александар „Џокер“ Илиќ, а противник му е полскиот ветеран Марчин Нарушчка. Неодамна повторно се активираа гласини за меч со Барбира, но се чини дека оваа борба не била ниту во преговорите за овој настан. Илиќ пред домашната публика го чека својот спаринг партнер Дамијан Јаниковски.

Еден особено интересен регионален дуел е тој меѓу Александар Терзиќ и Патрик Челиќ, а за двајцата овој меч ќе биде од големо значење. Како што Патрик почна да се бори во полусредна категорија, оваа борба ќе се одржи во т.н супер лесна (74,8 кг), па сепак ќе мора да ослабне уште малку. Ова е прв настап за двајцата оваа година, па сите со нетрпение го очекуваме овој натпревар.

Во кафезот ќе се врати и Денис Јуракиќ, а противник ќе му биде Абдула Ал Катани. Против Ентони Зејдан ќе настапи и Јован Марјановиќ. Очекуваме многу добар настан, само малку е нелогично ниту еден српски борец да не го предводи настанот што се одржува во Белград, а причината за тоа засега не е позната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО