Џошуа 9 килограми полесен од Руиз (ВИДЕО)

122

Ентони Џошуа (22-0, 21 КО) во вечерва спрема недела во македонско време се бори против Енди Руиз (32-1, 21 КО) по седми пат ја брани титулата светски шампион во тешка категорија.

29-годишниот ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО шампионот на мерењето имаше 112,4, додека неговиот врсник беше на 121,6 килограми.

Борбата се одржува во њујоршкиот Медисон сквер гарден.

Џошуа за последната битка со Александар Поветкин минатиот септември имаше 111,6 килограми.

Руиз е Американец со мексиканско потекло штрајк и има шанса да стане првиот Мексиканец првак на светот во тешка категорија

Во воведниот дел од настанот WBA „супер“ шампионот во суперсредна категорија Калум Смит (25-0, 18 КО) се бори со двократната светска шампионка Хасана Н’Дама (37-3, 21 КО).

Поранешниот светски шампион Крис Алџиери (23-3, 8 КО) боксира со Британецот Томи Којл (25-4, 12 КО).

ВБА, ВБО и ИБФ шампионката во лесна категорија Кејти Тејлор се бори со првенката на ВБЦ Дебилин Персон (43-1, 18 КО).

Боксерот на Џошуа Сулејмен Сисоко (8-0, 6 КО) се бори со Мексиканецот Владимир Ернандез (10-3, 6 КО).