Џонс со поделена одлука против Сантос ја одбрани титулата на УФЦ (ВИДЕО)

127

Џон Џонс (25-1-1, 19-1-1НЦ) во Лас Вегас втор пат ја одбрани титулата на УФЦ е во неговото второ владетество во полутешка категорија.

Во главната борба на УФЦ 239 Џонс го победи Тијаго Сантос (21-7, 13-6 УФЦ) се поделена одлука (47-48, 48-47, 48-47), иако одлуката требаше да биде едногласна во корист на бранителот на титулата.

Во првата рунда Џонс со подолгите нозе го држи Бразилецот на дистанца. По фаќањето на мидл кик, тој се обиде да го собори Сантос, а кога го овој се обрани го закачи со удар со лактот од вртење. „Марета“ го чекаше својот моментот за напад и во неколку ситуации силно се закани, како кога со десно кроше ја исфрли заштитната гума од устата на шампионот.

Предизвикувачот на почетокот на втората рунда ја повреди десната нога откако со прстите ја погодија ногата на Џонс. Го промени гардот, но сè уште беше активен во текот на рундата. Џонс погоди со одличен среден (мидл) удар, по кој Бразилецот се лизна.

Сантос многу добро ја отвори третата рунда, но пред крајот Џонс почна да доминира. По примениот удар со крошеа, Џонс напаѓа со летачко колено по што ја губи рамнотежата, но брзо се враќа на нозе.

Бразилецот се лизна при упартувањето на лоу кик, кој добро го користеше за време на борбата, а Џонс го кази тоа со удар со лакт кој предизвика исеченица. На крајот од рундата, шампионот го покажа својот богат репертоар на удари со нога.

Во четвртата рунда видовме најмалку акција. Џонс беше нешто поактивен на крајот, а во овој дел на борбата повторно беа очигледни проблемите на Сантос со ногата.

Џонс во петата работеше опуштено, толку колку да има предност, а Сантос добро го погоди со комбинација на заден лев директ – среден удар – лев директ.

Сантос во првите три борби во полутешка категорија пред борбата за титулата забележа исто толку победи.

УФЦ 239:

Џон Џонс – Тијаго Сантос (поделена одлука на судиите, 47-48, 48-47, 48-47)

Аманда Нунес – Холи Холм (KO, Р1)

Хорхе Масвидал – Бен Аскрен (KO, Р1)

Јан Блачовиц – Лук Рокхолд (KO, Р2)

Мајкл Киеза – Диего Санчез (едногласна одлука на судиите, 30-26, 30-26, 30-26)

Арнолд Ален – Гилберт Мелендез (едногласна одлука на судиите, 30-27, 30-27, 30-27)

Марлон Вера – Ноел Хернандез (завршница, давење од позади, Р2)

Галдела – Ранда Маркос (едногласна одлука на судиите, 30-27, 30-27, 30-27)

Сонг Јадонг – Алехандро Перез (KO, Р1)

Едмен Шахбазјан – Џек Маршман (завршница, давење од позади, Р1)

Ченс Ренконтер – Исмаил Наурдиев (едногласна одлука на судиите, 29-27, 29-28, 30-27)

Јулија Авила – Пани Кијанзад (едногласна одлука на судиите, 30-27, 30-26, 30-26)

https://youtu.be/PDSR_oD4ZUk