Девојките ги завршија борбите на Европското првенство (ВИДЕО)

132

Нашите репрезентативки во женско борење во дебитантските настапи се поразени во првите борби на Европското кадетско првенство во Скопје.

Коцева загуби со туш, а Лазаревска со технички туш.

Синоќа во репасажот во категоријата до 48 килограми Аид Салихаси беше поразен во репасажот од Илја Рахозау од Белорусија. Борбата ја изгуби во последните две секунди при резултат 1-1, па така го освои 13-тото место.

Резултати

-49 кг 1/8 финале
Олгица Коцева – Тетијана Профатилова (Украина) 0-2 (туш)

-61 кг 1/8 финале
Бојана Лазаревска – Андреа Родригез (Шпанија) 0-11

-48 кг репасаж
Аид Салихаси – Илја Рахозау (Белорусија) 1-3

Ipon.mk