Девин Хејни и Реџис Прогрес се договорија за борба наесен

Се чини дека Девин Хејни е на пат да го реализира својот план да ja зголеми тежината директно со борба против шампионот на ВБЦ во суперлесна категорија, Реџис Прогрес. Ова го објави Мајк Копингер од ЕСПН.

Двајцата шампиони се договорија да се сретнат во Лас Вегас на 28-ми октомври и се чини дека се во последната фаза од официјализирање на борбата.

Хејни последен пат се справи со Васил Ломаченко, додека Прогрес триумфираше над Даниелито Зорија во една од најскандалозните одлуки во годината. Двајца од судиите потоа досудија 117-110 и 118-109 во негова корист, а еден го виде мечот 113-114 за противникот.

Само да се надеваме дека судиите стануваат сè помалку точка на дебата за да можеме да видиме одличен судир меѓу Хејни и Прогрес наесен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО