Дерик Луис повторно потпиша со УФЦ, ставајќи крај на шпекулациите за реваншот во ПФЛ со Нгану

Дерик Луис нема да оди никаде.

Популарниот тешкаш УФЦ немаше баш среќа во изминатите неколку години, со 2-4, откако ја освои привремената титула во тешка категорија во 2021 година. Сеќавањето на трите лоши порази по ред го прогонува „Црниот ѕвер“ на УФЦ 291 каде што ја заврши својата серија на порази со неверојатен нокаут на коленото на Маркос Рожерио де Лима.

Луис по победата славеше со голем стил, ги соблече панталоните и направи неколку почесни кругови. Многумина мислеа дека ова е последната борба на Луис во октагонот на УФЦ. Бидејќи имаше шпекулации дека Френсис Нгану сака да се соочи со него во ПФЛ во 2024 година.

На УФЦ очигледно му се допадна Дерик, но дали им се допадна доволно за да му платат повеќе отколку што можеше да добие за да се бори со Нгану, особено со неговиот сомнителен рекорд во последно време?

Се чини дека одговорот е да. За време на прес-конференцијата за Пауер слеп, претседателот на УФЦ, Дана Вајт, рече дека не го сака само Луис. Тој го сака.

„Слушај, го сакам Дерик. Лично и професионално го сакам ова момче“, рече тој. „Значи, да, повторно ќе потпишеме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО