Дерек Чисора следниот викенд во Лондон се бори со Џералд Вашингтон

Британскиот боксер Дерек Чисора сè уште не е подготвен да оди во пензија. Имено, 39-годишниот тежок напаѓач викендов ќе се појави на боксерскиот настан во лондонската О2 арена, каде што ќе го предводи мечот меѓу Ентони Џошуа и Дилиен Вајт.

На истиот настан Филип Хрговиќ ќе ги одмери силите против Демси МекКини, а победникот ќе стане задолжителен предизвикувач на ИБФ и ќе биде прв во редот за меч против победникот од борбата Усик – Дубоиса.

Чисора се враќа во рингот по поразот од Тајсон Фјури, кој настрада есента минатата година.

Британецот на последните пет меча победи само еднаш, лани беше подобар од Кубрат Пулев.

Следен противник на Дерек беше Американецот Џералд Вашингтон, кој во текот на кариерата имаше 20 победи, пет порази и едно реми.

По двегодишна пауза, Вашингтон минатата година се врати со пораз од Али Ерен Демирезен, губејќи со прекин во осмата рунда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО