Делија и Шефел се соочија пред мечот за титулата шампион во ПФЛ (ВИДЕО)

Анте Делија во сабота во раните утрински часови по средноевропско време ќе се бори за титулата шампион на ПФЛ во тешка категорија и награда од еден милион долари.

Дубровчанецот за шампионскиот појас ќе се бори со Матеус Шефел во салата Хулу Тхеатре во Њујорк.

Тоа ќе биде нивни втор дуел оваа година. Хрватскиот борец го победи Бразилецот со нокаут на отворањето на сезоната.

Борбата меѓу Делија и Шефел е вклучена во главната програма на настанот, кој го предводи мечот меѓу Кајла Харисон и Лариса Пачеко за шампионскиот појас во лесна категорија.

Хрватскиот тешкаш добро го знае притисокот што го носи борбата за титулата, бидејќи и минатата година се бореше за титулата, но загуби во финалето од Бруно Капелоца.

Сега треба да има малку полесна задача, но не треба да се потцени Шефел, кој оваа сезона со едногласна одлука на судиите го победи Капелоца.

„Минатата година бев на 50-60 проценти од моите можности. Второто место го сметам за неуспешно, но сега сум подготвен да го освојам турнирот“, изјави Анте Делија на прес-конференцијата.

Соочувањето на Делија и Шефел погледнете го во видеото (од 48:00 минути):

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО