Дана Вајт: Аманда Нунеш би можела да се врати во УФЦ

Аманда Нунеш, поранешна двократна светска шампионка на УФЦ, се повлече од спортот минатиот јуни, откако ги победи сите во нејзините дивизии. Сепак, навестувањата од шефот на УФЦ, Дана Вајт, сугерираат дека таа би можела да се врати. Откако ги загзи двете категории Аманда Нунеш, попозната како „Лавицата“, реши да се повлече од спортот по долгогодишна доминација.

Таа првично требаше да го реши ривалството  со Џулијана Пења во нејзината последна борба на УФЦ 289, но Пења беше принуден да се повлече поради повреда. На нејзиното место дојде Ирене Алдана, а Нунеш повторно победи убедливо. Пензионирањето на Нунеш беше изненадување, но разбирливо со оглед на нејзините достигнувања. За неа немаше повеќе интриги во лигата.

Сепак, тоа донекаде се смени оваа година со потпишувањето на УФЦ со доминантната џудистка Кајла Харисон. Харисон имаше сличен успех како Нунеш во ПФЛ, каде двапати го освои турнирот вреден 1 милион долари, победувајќи ги речиси сите. Харисон изненадувачки потпиша со УФЦ откако стана слободен агент.

Двократната олимписка освојувачка на златен медал победи убедливо против поранешната шампионка Холи Холм во нејзиното деби во УФЦ на УФЦ 300 во април. По нејзината победа Харисон побара борба за титулата против актуелната шампионка во бантам категорија, Рејчел Пенингтон. Сепак, ова не и се допадна на Нунеш, која своето незадоволство го изрази на социјалните мрежи.

Сега Вајт очекува враќање од Бразилката, која најверојатно ќе сака да се бори со Харисон:

„Ја сакам Аманда Нунеш, имаме страотен однос. Таа може да се врати, има можност да се врати. Повторно, таа е единствена личност сама по себе. Таа е многу силна жена која сега се смета за најдобра жена во историјата на ММА“, изјави Вајт.

Аманда продолжува да тренира и најверојатно ќе се врати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО