Чендлер навести меч против Холовеј за титулата во БМФ

Откако ја пропушти шансата да се бори со Конор Мек Грегор на УФЦ 303, „Железниот“ Мајкл Чендлер се чини дека е насочен кон најопасниот борец на промоцијата.

По речиси две години надвор од спортот, поранешниот шампион во Белатор ММА требаше да влезе во центарот на вниманието на главниот настан на 29 јуни за многу очекуваната пресметка со ирската мега ѕвезда. За жал, тие планови пропаднаа откако стана извесно дека Мек Грегор се здобил со повреда што го принуди да се повлече од борбата.

Неодамна пријателот и тренинг партнер на Мек Грегор Питер Квили изјави дека борбата ќе биде презакажана за септември. Сепак, се чини дека на Чендлер можеби веќе се насочил кон појасот за престиж на УФЦ, и, уште поважно, човекот што го носи.

„Браво. Мајк. Фокстрот“, напиша Чендлер на X.

Се разбира, „Железниот“ јавно ја користи фонетската азбука за да пишува БМФ. Тој се надоврза на тоа со уште една објава на социјалните мрежи во која неговата глава беше поставена на телото на Максимус Децимус Меридус, ликот на Расел Кроу во победникот за најдобар филм во 2000 година „Гладијатор“.

„Благословен човек засекогаш“, напиша Чендлер во описот

Титулата БМФ моментално ја држи поранешниот шампион во перо категорија Макс Холовеј. „Благословениот“ го заработи појасот со силен нокаут на Џастин Гејџи на УФЦ 300 во април.

Како што стојат работите, Холовеј е подготвен за борба за титулата со актуелниот шампион Илија Топурија подоцна оваа година, иако УФЦ не даде официјално соопштение.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО