Дејан Митровски: Илиоски ги оправда очекувањата, годинава ќе се бори за европска титула во Македонија

По триумфот Бобан Илиоски на турнирот ВАКО Про Арена фајт во Будва во Будва, Црна Гора, тренерот Дејан Митровски-Урко изјави:

„За овој настап Илиоски беше на подготовки во Холандија, каде што имаше понуда за борба на настанот Фајт најт топ екшн во Турнхоут, Белгија, која ја прифативме и притоа извојува победа со нокаут против домашниот кикбоксер Леви Кујкен во К1 до 85 кг“.

Бобан Илиоски веќе е познат како високо реномиран борец во светот, вели Митровски, со што понудите за нови борби, како и неговата цена постојано се во пораст.

„За 13 мај имаме закажана борба за европска титула и појас на европското СЕНШИ, каде што ќе се бори во Варна против Едуард Алексијан во К1 85 кг“, истакнува Митровски и додава:

„Оваа година ни претстојат учества на две светски првенства, во кик бокс и во маи таи, каде очекуваме од двете првенства злато“.

Дејан искажува голема благодарност до Агендијата за спорт и млади и директорот Наумче Мојсовски за вербата во нив и за постојаната поддршка и ветер во грб за реализација за сите досегашни успеси со Бобан Илиоски и со Кик бокс маи таи федерацијата.

„Сакам да потенцирам дека секоја помош и поддршка сме ја оправдале и тврдам дека сме најуспешен спорт и најтрофејната федерација во нашата земја“.

Митровски најавува организација на ВАКО Про настан и борба на Илиоски за титула.

„Оваа година имаме договор по кој следи потпишување на договор за организациски домаќини на ВАКО-Про арена фајт, каде Бобан Илиоски ќе има шанса на домашен терен да се бори за европски појас, односно за титула европски ВАКО-Про шампион.

Во тек се организациските подготовки околу условите, времето и финснсиите“, вели Митровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО