Дарко Стошиќ ја прозва полската легенда Мариуш Пуџијановски

79

Дарко Стошиќ го имаше своето деби во КСВ во март минатата година и го победи Михал Влодарек со нокаут.

Потоа извојува уште две победи против Кита и Андришак, па доби можност да се бори за титулата против Англичанецот Филип Де Фрис.

Во пресметката на двајца поранешни борци на УФЦ, Англичанецот беше поуспешен, кој победи со прекин во петтата рунда.

Српскиот борец покажа дека се уште има врвни вештини кои овојпат не беа доволни за да го совлада шампионот.

Но, сепак, Стошиќ сака да гради кариера во најголемата европска ММА организација.

Многу фанови на КСВ би сакале да го гледаат судирот меѓу Дарко и полската легенда Мариуш Пуџиановски.

„Изненаден сум што повеќето од вас сакаат да го гледаат мечот против полската легенда Мариуш Пуџијановски. Што се однесува до мене, ќе бидам многу среќен да ја прифатам таа борба. Доколку КСВ има интерес за тоа, мислам дека тоа би било вистинско уживање за сите љубители на ММА“, напиша Дарко Стошиќ во објава на Инстаграм.

Повеќекратниот победник на натпреварот за Најсилниот човек на светот го минатиот месец со нокаут во првата рунда победи Михал Матерла.