Дарен Тил: Чимаев ќе го нокаутира Колби Ковингтон

177

Дарен Тил верува дека Хамзат Чимаев може да го нокаутира Колби Ковингтон.

Во последната година Тил и Чимаев станаа неразделни. Двајцата тренираат и живеат заедно. Чимаев на почетокот на месецов ја забележа најголемата победа во кариерата. Го победи Жилберт Барнс на Флорида и влезе во топ 3 во полусредна категорија.

Секако, Тил беше во аголот на Чимаев и го поддржа. Хамзат речиси сигурно ќе го направи истото за Дарен кога ќе се врати. Сега се шпекулира дека во следната битка чеченската ѕвезда ќе се бори со Колби Ковингтон.

Таква битка ќе емитува предизвикувач за титулата во сопственост на Камару Усман. Букмејкерите сметаат дека Ковингтон е благ фаворит на мечот. Дарен верува дека тоа не е така и гледа многу предности за својот човек во таква битка.

Во интервју за Сабмишн радио Тил ја коментираше борбата меѓу Чимаев и Ковингтон.

„Би сакал да го видам Чимаев како се бори со Колби во битка од 5 рунди. Ова е најдоброто нешто за двајцата. Мислам дека Хамзат може да го нокаутира. Мислам дека Колби не почувствувал сила како онаа на Хамзат.

Малку се предомислив бидејќи Колби е добар борец, но едноставно не гледам со кого се борел. Не гледам против кој борец се бореше, кој е на врвот во моментов. Да, тој би се борел со Усман, но кој друг?

Чимаев има многу силни страни и предности во однос на Ковингтон. Колби е феноменален борец, но не гледам како ќе се бори Чимаев. Сакам да се борат за да може потоа да го подготви Хазмат за Камару Усман.

Знам што има Чимаев како вештини и што има внатре. Во битката со Барнс виде како е да се биде тепан и да дадеш се од себе за да победиш. Ваквите битки те менуваат како човек и борец.

Му кажав дека тоа е токму она што му треба. Ова е веројатно најдобриот резултат што можеше да го има, бидејќи сега ќе тренира уште понапорно и повеќе ќе ја слуша стратегијата на своите тренери“, рече Тил.