Даниел Филипов почна триумфално – со туш! (ФОТО/ВИДЕО)

Daniel Filipov pobednik 2016 9

Триумфален почеток на боречката сезона на поранешниот борач на Спартак од Кочани, Даниел Филипов (-98 кг) во германската Оберслига. Филипов ја отвори новата сезона совладувајќи го со туш противникот по потекло од Азербејџан, Јадолах Ганизадех.

Daniel Filipov akcija 2 2016 9

Од годинава Даниел настапува за АЦ Обарштај од Кобленц кад ешто летово направи трансфер, а во претходната сезона беше член на АСВ Боден.

Daniel Filipov akcija 2016 9

„И оваа сезона ја започнав како минатата – со туш. Се надевам дека така и ќе ја завршам“, порача Филипов, кој минатата сезона не знаеше пораз и во борење и во џудо, а повеќето борби ги решаваше со туш.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО