Дана Вајт: Двалишвили заслужи шампионска борба

Шефот на УФЦ, Дана Вајт, рече дека Мераб Двалишвили ќе добие шампионска борба во бантам категорија.

„Тој изгледаше добро вечерва, човеку“, рече Вајт на прес-конференцијата по турнирот. „Тој заработи шанса за титулата. Го направи тоа што требаше да го направи. Мислам дека не можете да земете три години одмор во боречките вештини. Никогаш не било добро за никого. Сехудо изгледаше одлично во првата рунда. Мислам дека почна да ја губи издржливоста во втората рунда. Мераб стануваше се посилен како што продолжуваше битката“.

Мераб Двалишвили го освои третиот шампионски скалп по ред победувајќи го Хенри Сехудо на УФЦ 298. Победата беше десетта по ред за Грузиецот. Победата дојде по одлука (29-28, 29-28, 29-28).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО