Дана Вајт добил смртна закана од сопственик на ресторан

Претседателот на најелитниот MMA синџир во светот, УФЦ, Дaна Вајт, раскажа шокантна приказна за расправија со нелегални „стримери“ на настаните на неговата компанија. Вајт изјави за подкастот на Логан Пол дека му се заканувал со смрт од човек кој го загубил бизнисот откако незаконски стримувал настани со платени гелдања на УФЦ.

„Фативме многу луѓе и се судевме. Имаше луѓе кои плачеа по телефон и ме молеа да не ги тужам. Има и такви кои стримуваат борби во нивните барови. Еднаш го посетив Мемфис за фотографии за шоуто „Lookin ‘for a fight“. Се испостави дека надвор од сетот има човек кој ми се закануваше дека ќе ме разнесе бидејќи го изгубил ресторанот поради стриминг. Да излегов ќе ме убиеше“, изјави шефот на УФЦ.

Од 2012 година УФЦ ги бара сите нелегални стримери на нивните настани. Во 2014 година успеаја да осудат дигитален пират на 12.000 долари.

„Овие деца (дигитални пирати) се многу напред во играта. Мора да бидете упорни и да ги бркате до крај. Тоа не е само порака на телевизија“, рече Вајт.

На почетокот на 2022 година беше познато дека цената на УФЦ ППГ настаните расте. Ова може да доведе до повеќе нелегални текови на борбите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО