Далибор Богданов и Един Дураковиќ ги освоија петите места на Гранд при Париз во самбо

138

На 17.Гранд-при Париз во самбо Далибор Богданов (-68 кг) загуби од Даниел Васенар од Холандија во четвртфиналето во спорт самбо. Во второто коло го победи Степанијан Размин од Франција и за третото е поразерн од Валери Муравски од Моладавија.

Един Дураковиќ (-100 кг) во спорт самбо во првото коло беше слободен, во второ е поразен од Нилс Коедман од Холандија, а во борбата за пласман од трето до пето место загуби од Бенце Зиман од Унгарија.

Во конечниот пласман момците на тренерот на репрезентацијата Славчо Тодоров ги освоија петите места.

На турнирот настапија над 100 натпреварувачи од 16 држави: Казахстан, Русија, Франција, Германија, Израел, Узбекистан, Мароко, Холандија, Македонија, Шпанија, Молдавија, Унгарија, Белорусија, Иран, Хрватска и Латвија.

Меѓу најпозантите имиња на турнирот беа светските првци Марија Гедез од Венецуела и Татјана Женченко од Русија

The medalists of the Grand-Prix of Paris in sports sambo:

Women

-48 kg

  1. WOJCIAK Milene (France)
  2. SHVARZMAN Daniela (Israel)
  3. BRECHON Romane (France)
  4. RICARD Morgane (France)

-52 kg

  1. GUEDEZ Maria (France)
  2. GORELIKOVA Anna (Russia)
  3. PREVOST Katleen (France)
  4. RAKHMONOVA Nilufar (Uzbekistan)

-56 kg

  1. FOURNIER Laure (France)

-60 kg

  1. MITINA Olga (Russia)
  2. LUKYANCHUK Oksana (Russia)
  3. BEN SALAH Jamila (France)
  4. KAISER Anke (Germany)

-64 kg

  1. RI Ayko (Russia)
  2. CABANNE Aurore (France)
  3. MANDAR Sanaa (Morocco)
  4. HORN Jule-marie (Germany)

-68 kg

  1. LE GALL Tiphaine (France)
  2. SHAFRIR Kahal (Israel)
  3. SEGARD Eloise (France)

-72 kg

  1. ZENCHENKO Tatyana (Russia)

+72 kg

  1. CHIRAC Elena (France)
  2. COMBETTES Joannie (France)
  3. HEERIKHUISEN Caitlin (The Netherlands)

Men

-57 kg

  1. KANZHANOV Beimbet (Kazakhstan)
  2. CASTELLANOS Mactheuicx (France)
  3. BLOT Steven (France)
  4. NGUYEN Kim vietanh (France)

-62 kg

  1. VOLFOVSKY Albert (Israel)
  2. GHAZARIAN Nicolas (France)
  3. ABRAHAMYAN Jora (France)
  4. VU NAM Haimilan (Germany)

-68 kg

  1. TUTKHALIAN Vae (Belarus)
  2. LOCARINI Gianni(France)
  3. PENA Sebastien (France)
  4. MURAVSKI Valeri (Moldova)

-74 kg

  1. CAVALLERA Ludovic (France)
  2. NASIROVS Abulfazs (Latvia)
  3. STEPANYAN Karlen (France)
  4. RAKHIMOV Elbek (Uzbekhistan)

-82 kg

  1. ROCHE Arthur (France)
  2. JEUCKEN Stefanus (The Netherlands)
  3. LOVISON Dorian (France)
  4. BENALI Mehdi (France)

-90 kg

  1. JOURDAN Valentin (France)
  2. OULHAJ Marouane (Morocco)
  3. KHALIKOV Abdukholik (Uzbekhistan)
  4. IULIAN Chisca (Moldova)

-100 kg

  1. SEGARD Anthony (France)
  2. KOEDAM Nils (The Netherlands)
  3. ZIMAN Bence (Hungary)
  4. Valeriu Chisca(Moldova)

+100 kg

  1. FERNANDEZ David (Spain)
  2. HERBETEAU Gabriel (France)

The medalists of the Grand-Prix of Paris in Combat Sambo:

-57 kg

  1. ASKANAKOV Rodion (Russia)
  2. MOUZOUL Anouar (Morocco)
  3. NAMOZOV Dilshod (Uzbekhistan)

-62 kg

  1. ENCHINOV Ezher (Russia)
  2. BOLEIAN Moris (France)
  3. VALLOT Maximilien (France)
  4. ASATULLAEV Mironshokkh (Uzbekhistan)

-68 kg

  1. MESSADI Samir (France)
  2. BOATENG-BEIUTZEL Ivan (Germany)
  3. MERABET Yanis (France)
  4. PAULIK Yvan (France)

-74 kg

  1. BOUCHE Maxence (France)
  2. PITCHENKO Yuri (Germany)

Ipon.mk