Чендлер се нуди да се соочи со Нејт Дијаз на УФЦ 306: Ќе се бориме како вистински мажи

Откако неговата долгоочекувана пресметка со поранешниот шампион Конор Мек Грегор беше одложена кон крајот на минатиот месец, изгледа Мајкл Чендлер е подготвен да се појави во каква било борба – сега нуди да се соочи со Нејт Дијаз во Сферата во Лас Вегас на главниот настан на УФЦ 306.

Чендлер, моментално рангиран на шестото место во рангирањето за кандидат за титула во лесна категорија, беше надвор од октагонот во изминатите две години, отфрлајќи ја завршницата од третата рунда на Дастин Поиер во Медисон сквер гарден во 2022 година.

Што се однесува до Дијаз, ветеранот на УФЦ се врати во боречките спортови изминатиов викенд во родната Калифорнија, соочувајќи се со Хорхе Масвидал во професионален боксерски реванш, притоа оденесе тесна победа во 10 рунди во Анахајм.

И додека остана посветен на неговата потрага да се соочи со Мек Грегор, Чендлер рече дека е убеден оти борбата со Даблинецот ќе се случи „побрзо“ отколку што мислат критичарите.

„Ова е горчлив викенд, но добро се забавуваме и се надеваме дека треба да излеземе од паузата побрзо отколку што мислат луѓето“, рече Мајкл Чендлер. „Ќе ви кажам што, навистина сакам да се борам, но јас сум многу трпелива личност. И за среќа, мојот живот е таков што направив толку многу работи надвор од борењето што успеав да седнам. Бидете трпеливи, имам уште работа надвор од натпреварите.

Ќе останеме трпеливи – нема да го пуштиме Конор Мек Грегор да се откачи“, објасни Мајкл Чендлер. „Сакам да кажам: „Нема да го пуштиме да се откачи“. Има разговори меѓу мене и УФЦ, всушност вечерва ќе се сретнам со нив. Знам дека Конор ќе биде подготвен да се врати наскоро бидејќи повредата е само прст на ногата, па ќе видиме“.

Сепак, со оглед на тоа што борбата сè уште е заглавена во позадината на последниот семеен одмор на Мек Грегор во Швајцарија, Чендлер понуди да се соочи со Дијаз во масовен судир во Ноче УФЦ за два месеци.

„Седни Рон…“ му одговори Мајкл Чендлер на еден корисник на неговиот официјален X профил „Подобро е да се замислиме јас и Нејт Дијаз да се бориме како мажи додека Конор седи на јахта и гледа ППГ во неговите велчки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО