Израел Адесања откри како ќе се справи со уникатноста на Дрихус ду Плесис

Израел Адесања верува дека враќањето на неговиот стил на борба ќе му овозможи да го победи уникатниот Диркус ду Плесис на УФЦ 305. Нивната борба ќе се одржи на 18 август во Перт, Австралија. Адесања ќе бара да ја врати титулата во средна категорија од Ду Плесис, кој ја освои во јануари.

34-годишната Адесања (24-3 ММА) е еден од најуспешните борци во средна категорија во историјата на УФЦ. Во минатото 5 пати ја бранеше шампионската титула на најголемата ММА организација во светот. Сега многу луѓе се сомневаат во него, но тој е сигурен во себе.

Адесања планира да биде единствена и ќе бара да го разбие Ду Плесис во фантастичен стил.

„Се борев со најголемиот средна категорија, Алекс Переира, и го нокаутирав. Како ќе се справам со уникатноста на Дрикус? И самиот ќе бидам единствен, единствен во мојот стил. Никогаш нема да отстапам од мојот стил. Ќе се држам до мојот борбен стил и она што го правам најдобро, односно да ги разбивам луѓето во фантастичен стил.

Тоа го правев цела моја кариера и сакам да се вратам на тоа. Не сум загрижен за исходот од битката бидејќи повеќе ме интересира самото патување. Јас сум двократен шампион на УФЦ во средна категорија. Ќе биде убаво да имам три такви статуси зад мене, но тоа не е мојата главна цел.

Сега ме интересира да победам против борци од различни земји и народи. Сакам да се борам со големи момчиња како Ду Плесис и да ги победам. Сакам да ги додадам нивните имиња во мојот скор и да продолжам понатаму. Тоа е она што ме интересира во моментов“, рече Адесања.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Israel Adesanya (@stylebender)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО