Чарлс Оливеира му понуди на Тони Фергусон да тренираат заедно

Американскиот ММА борец 38-годишниот Тони Фергусон и покрај серијата порази се уште ужива голема популарност.

Ел Кукуј загуби во последните четири настапи против Џастин Гејџи, Чарлс Оливеира и Бенеил Дариуш, а минатиот викенд беше поразен од Мајкл Чендлер со брутален нокаут во втората рунда.

Последната победа Фергусон ја имаше во јуни 2019 година кога беше подобар од Доналд Цероне.

Моментално најдобриот борец во лесна категорија и до неодамна шампион Чарлс Оливеира добро ја знае ситуацијата кога борец ќе западне во неволја и ќе биде поразен.

Бразилецот во кариерата загуби осум натпревари, но од јуни 2018 година започна неговата успешна серија.

Минатата година го освои шампионскиот појас со победата против Мајкл Чендлер, па ја одбрани титулата победувајќи го Дастин Пориер, а минатиот викенд остана без титула поради слабеење, имаше двесте грама повеќе од дозволената граница за лесна категорија.

Тоа не им пречеше на Бронкс и го победи Џастин Гејџи со задушување во првата рунда.

Чарлс Оливеира го победи Тони Фергусон во декември 2020 година со едногласна одлука на судиите. Бразилецот остана во добри односи со Ел Кукуј, и му понуди да тренираат заедно.

„Ние сме меѓу големите кучиња, а подемите и падовите се дел од кариерата. Тони, те ценам многу. Испиша историја во октагонот. Ел Кукуј, главата горе! Можеме да тренираме заедно за вашата следна борба, во седиштето на ChuteBox во Сао Паоло. Ти си брат!“, рече Чарлс Оливеира, а Тони Фергусон одговори:

„Мило ми е што ме слушаше. Тоа е начин да останете фокусирани, Чак. Не дозволувајте вашиот тим повторно да падне на вага. Во ред, другар. Се гледаме наскоро. Како прво, биди добар“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MMA Junkie (@mmajunkie)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО