Чарлс Оливеира: Ќе го нокаутирам Ислам Махачев во првата рунда

Чарлс Оливеира е преполн со самодоверба пред борбата за титулата во лесна категорија против Ислам Махачев.

Тие ќе се борат за испразнетата титула во главната борба на УФЦ 280 кој ќе се одржи на 22 октомври во Абу Даби. Бразилецот има 11 победи во низа од неговиот пораз со TKO од Пол Фелдер во 2017 година. Чарлс стана еден од најнемилосрдните борци во категоријата.

Тој успеа да ја освои титулата и забележа забележителни победи со прекин над Мајкл Чендлер, Дастин Пориер и Џастин Гејџи. Ниту еден од мечевите не стигна подалеку од 3. рунда. За жал, неуспехот на мерењето во мај му ја одзеде титулата.

Чарлс е аутсајдер против Махачев, но предвидува нокаут победа во 1. рунда.

„Тој ќе се обиде да ме собори не преку моите нозе, туку преку моите бутови. Ислам ќе сака да ми ги уништи стапалата. Нема да се обиде да ме надмудри, туку да ме измори. Но, човеку, како што реков, не сум загрижен што може да донесе Махачев.

Можете да бидете сигурни дека борбата нема да види втора рунда. Тимот ја креира мојата стратегија. Ќе одам напред цело време, како што реков. Имам огнена моќ во моите раце. Ќе победам со нокаут во 1.рунда.

Ако ги погледнете моите неодамнешни противници, тогаш ќе ја знаете огнената моќ во моите раце. И моето џиу џицу, ти тоа многу добро го знаете“, изјави Оливеира за Аг.Фајт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО