Чарлс Оливеира: Царукјан нема шанси за победа против Махачев

Чарлс Оливеира не верува дека Арман Царукјан може да го победи Ислам Махачев.

Во април оваа година Оливеира и Царукијан се бореа на UFC 300 во Лас Вегас. Борбата беше многу оспорена и заврши со поделена одлука во корист на Арман. Оваа борба требаше да се одреди претендент во дивизијата. Царукјан победи и веднаш доби понуда да се бори со Дагестанецот. Арман одбил бидејќи немал доволно време да се подготви.

Така Дастин Пориер доби шанса и викендов ќе се бори со Махачев. Се очекува Арман да се бори со победникот наесен. Чарлс го делеше кафезот со Царукјан и Махачев. Тој знае за што се способни двајцата и едноставно не гледа како Царукјан може да се справи со Ислам.

„Арман Царукјан е тип кој ве собороува и ве држи таму цело време. Нема шанси да го победи Ислам. Ова не е борба што Царукјан може да ја добие. Секако дека само го кажав тоа и не можам да ги вратам зборовите. ММА е непредвидлив спорт, но мислам дека Махачев е многу поискусен. Ислам има повеќе фокус, повеќе глад и е многу посилен од Арман“, изјави Оливеира.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Championship Rounds (@champ.rds)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО