Бугарија ќе биде домаќин на Европското првенство 2015 година

Красимир Инински
Красимир Инински

Бугарија ќе биде домаќин на Европското првенство во бокс во 2015 година, што ќе се одржи од 6 до 15 август во Софија. Бугарската федерација за бокс (БФБ) го доби првенството на стариот континент во конкуренција на силни боксерски држави, како Русија , Турција , Азербејџан и др.Европското првенство во бокс за мажи во 2015 година ќе биде единствените квалификации за Светското првенство истата година во Доха (Катар), кое, пак, ќе биде квалификациско за Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро во 2016 година.Оваа вест ја соопшти претседателот на БФБ, Красимир Инински, за БТА.

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО