Бронзен медал за Берна Шерифовска од Балканското првенство!

Medali dzudo od Balkansko vo Krajova

Берна Шерифовска го освои бронзениот медал на Балканското кадетско првенство У-18 во Крајова, Романија, што се одржа викендов. Таа во категоријата до 57 килограми во борбата за третото место ја совлада втората наша репрезентативка Амра Фејзула, која го зазеде петото место.

Садик Касамовски (-81 кг) е петти, а Абреша Реџепи (-57 кг) и Артан Рушити (-73 кг) се седмопласирани.

Според бројот на освоени медали, Македонија се најде на осмото место, а убедливо прва е Србија со 11 одликувања (5-1-5).

Еве го вкупниот пласман по број на освоени медали.

Judo kadetsko balkan krajova

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО